ALERGOLOGIA

Prof. dr hab. Rafał Pawliczak

Ukończyłem Wydział Lekarski Akademii Medycznej  (obecnie Uniwersytet Medyczny) w Łodzi w 1993 roku summa cum laude. W 2003 nadano mi stopień dr. hab. n. med. Moja habilitacja została wyróżniona nagrodą premiera RP. W 2009 roku Prezydent RP nadał mi tytuł profesora nauk medycznych. Przez całą moja karierę zajmuje się alergologią i immunologią kliniczną. Diagnozuję i leczę dzieci i dorosłych. Posiadam od 2005 roku specjalizację z alergologii oraz specjalizację z chorób wewnętrznych.

  • 690 657 657

Zapisz się na wizytę

Dlaczego alergolog?

Pacjenci zgłaszają się do alergologa z wielu powodów. Niektórzy mają typowe objawy kataru, inni astmy, niektórzy mają dolegliwości związane z pokarmami. Czasem dominują objawy skórne związane z ekspozycją na różne substancje, zwierzęta, pyłki czy chemię albo farby lub kosmetyki.

Alergolog leczy zwykle pacjentów w dowolnym wieku z rozmaitymi objawami. Zajmujemy się całym człowiekiem, jesteśmy lekarzami od procesu alergicznego a nie od konkretnego narządu. Dlatego alergolodzy leczą nieżyt nosa, zapalenia zatok, astmę oskrzelową, zapalenia skóry, zajmują się alergią pokarmową, czy pokrzywką.

Zakres usług medycznych

  • Diagnostyka i leczenie chorób alergicznych.
  • Zaburzenia immunologiczne.
  • Różnicowanie chorób alergicznych z innymi chorobami.
  • Diagnostyka molekularna chorób alergicznych.
  • Spirometria. Spirometria z próbą rozkurczową.
  • Opinie medyczne.
  • Badania kliniczne.
  • Wystawiam recepty refundowane (umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia).

Diagnostyka chorób alergicznych

Wykonujemy pełną diagnostykę chorób alergicznych: testy skórne, swoiste przeciwciała IgE, diagnostykę molekularna, testy natywne, testy płatkowe, spirometrię i próbę rozkurczową.

Pacjent wychodzący od nas otrzymuje zawsze pełną informację o  rozpoznaniu, plan postępowania diagnostycznego i terapeutycznego, ewentualne zalecenia dotyczące unikania ekspozycji na alergeny, czy zalecenia dietetyczne a także recepty (e-recepty).

Immunoterapia swoista (odczulanie)

Odczulanie polega na podawaniu szczepionek zawierających zmodyfikowane lub natywne alergeny. Można ją stosować w postaci zastrzyków, tabletek, lub roztworów podjęzykowych.
Prowadzimy immunoterapię klasyczną – w zastrzykach oraz podjęzykową (roztwory, tabletki).
Kwalifikacja do immunoterapii dowolną drogą, oceniamy  także jej skuteczność.
Bliższych informacji na ten temat udzielam na wizycie lekarskiej.

CENNIK

Usługa Cena
Konsultacja profesorska 250 PLN
Testy skórne 150 PLN
Testy płatkowe 350 PLN
Testy pokarmowe natywne do 6 alergenów pokarmowych wraz kontrolami 600 PLN
Wizyta kwalifikująca do immunoterapii dowolną drogą 100 PLN
Wizyta w immunoterapii swoistej iniekcyjnej 100 PLN
Spirometria 100 PLN
Spirometria z próbą rozkurczową 100 PLN
UMÓW WIZYTĘ!

Jak przygotować się do wizyty u alergologa?

W większości sytuacji wizyta u alergologa nie wymaga przygotowania. Istnieje jednak kilka wyjątków, w których przygotowanie się do wizyty  ułatwi Państwu i nam diagnostykę.

Jeśli powodem wizyty są zmiany skórne, proszę przyjść ze zdjęciami już istniejących zmian skórnych wykonanymi z w świetle dziennym, z różnych kątów. Zdjęcia mogą być w telefonie komórkowym Pacjenta. Zawsze jeśli zmiany dotyczą twarzy – proszę przyjść bez makijażu. Można go wykonać u nas po wizycie 😊.

Jeśli chcieliby Państwo mieć wykonane testy skórne,  należy co najmniej 7 dni przed wizytą nie przyjmować leków przeciwhistaminowych doustnych, leków antyleukotrienowych przez 48h, a glikokortykosteroidów doustnych przez 14 dni. Preferujemy konsultację przed wykonaniem testów skórnych, pozwoli ona na dobranie odpowiedniej diagnostyki.

Testy płatkowe i natywne wykonujemy wyłącznie po konsultacji lekarskiej. Podobnie diagnostykę molekularną zlecamy wyłącznie po konsultacji lekarskiej.

Przed badaniem spirometrycznym proszę o nieprzyjmowanie leków rozszerzających oskrzela przez 6 h (leki krótkodziałające) lub 24 h leki długodziałające.

Wszystkie decyzje dotyczące nieprzyjmowanie leków powinny być konsultowane z lekarzem.

Prosimy o przyniesienie ze sobą całej dokumentacji medycznej (tym kart wypisowych,  płyt z RTG, TK jeśli takie badania były wykonywane), oraz listy przyjmowanych leków.